niedziela, 1 maja 2016

U Kossaków

    Mamy w Górkach Wielkich takie szczególne miejsce. Dwór Kossaków, a właściwie Centrum Kultury i Sztuki Dwór Kossaków. Poza zwiedzeniem oczywistej, ale już nie tak oczywiście (bo bardzo nowocześnie i przystępnie) przygotowanej wystawy dotyczącej życia i twórczości Zofii Kossak oraz jej rodziny, można tam wziąć udział w niezliczonej ilości projektów organizowanych przez Fundację im. Zofii Kossak.

    I tak np. Artystyczne Lato u Kossaków to plenery malarskie, warsztaty plastyczne, teatralne, rzeźby lub rękodzieła, koncerty, spektakle. Odbywają się tam też warsztaty ekologiczne, często z wykorzystaniem obecności nietoperzy. Organizowany tam jest też Międzynarodowy Plener Rzeźbiarzy, gdzie z lipowych pni powstają prace inspirowane motywami z książek Zofii Kossak.
    A do tego jeszcze jest park. I można pójść na Bucze. I jest schronisko Koss ze świetnym dziedzińcem, gdzie można zorganizować grilla, posiedzieć, porozmawiać, a i dzieciaki mają się, gdzie wybiegać lub pojeździć na hulajnogach.      Z okazji długiego majowego weekendu wzięliśmy tam udział w spotkaniu twórców Naturalnej Szkoły Dębowy Dom. Idee szkoły są nam bliskie i dobrze znane. Fajnie było się spotkać w gronie podobnie myślących ludzi w tak fantastycznych okolicznościach przyrody. I mieliśmy szczęście i zaszczyt poznać czuwającą nad wszystkim w Dworze Kossaków wnuczkę Zofii Kossak, panią Annę Fenby Taylor.
     Wrócimy tam już za parę dni, o ile pogoda dopisze, bo planujemy grilla!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz