środa, 8 października 2014

Eric Carle: Gąsienica, Pajączek i inne zwierzaki    Gąsienicy, a właściwie bardzo głodnej gąsienicy nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jest tytułową bohaterką kultowej dla dzieci z Europy Zachodniej książeczki. Na szczęscie trafiła w końcu do Polski (jakieś 40 lat od pierwszego wydania). I się u nas świetnie zadomowiła. Dzieci z niejasnych przyczyn kochają żarłoczną gąsienicę, która na końcu staje się motylem. Po drodze zjada jakąś tonę rzeczy i nawet boli ją brzuch (= smrodek dydaktyczny!). Książeczka jest powycinana - wkładanie paluszka w dziurki to fantastyczna zabawa! Owoce zjedzone przez gąsienicę można liczyć, poznając przy okazji jeszcze dni tygodnia. Taka pozornie skromna książeczka, a tyle w niej treści. Wspaniale, że wydawnictwo Tatarak opublikowało ją w Polsce. 


        W tym roku pojawiła się na polskim rynku kolejna książeczka (30 lat od pierwszego wydania). Tym razem zamiast "very hungry catepillar" spotykamy "very busy spider". Niebardzo rozumiem, czemu nie zdecydowano się na "bardzo zajętego pajączka" w polskiej wersji. Tak by ładnie pasowało: bardzo głodna gąsienica i bardzo zajęty pajączek. W każdym razie jest "Pajączek". Książeczka bez wycinanek, za to z lekko wypukłymi ilustracjami. Fantastycznie jest paluszkiem wodzić po pajęczej sieci! Poza tym jest to, co maluszki lubią najbardziej - zwierzątka i ich odgłosy! A treść? Cudowna. To książeczka zen. Zobaczcie sami:


       Jeszcze więcej zwierzaków jest w książeczce "Od stóp do głów". Różni się ona całkowicie od "Gąsienicy" i "Pajączka". Pełna jest krótkich rymowanek dotyczących zwierząt, które mają rozruszać czytelnika. Póki co większość z tych ćwiczeń jest zbyt trudna dla Jujlka, ale chętnie czyta o zwierzakach. No bo, jak już pisałam, dzieciaki kochają zwierzaki. A przy tej książeczce można się przy okazji czytania o nich, wydawania ich odgłosów jeszcze powygłupiać.


      Nie pisałam nic o ilustracjach, bo nie jestem miłośniczką kreski pana Carle'a. Chłopcom ilustracje się podobają. Są dla nich jasne i czytelne, a to ważne, gdy czytamy z maluchami. Ja się do nich coraz bardziej przekonuję. Nie mam wyjścia. Od trzech tygodni czytamy "Pajączka" minimum raz dziennie. 

    Wszystkie książeczki oraz inne książeczki Carle'a wydane w Polsce możecie kupić w wydawnictwie Tatarak.

        

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz