sobota, 27 września 2014

Cynamon i Trusia

   To bohaterowie trzech książek z przewrotnymi wierszykami Ulfa Starka i zabawnymi ilustracjami Charlotte Ramel. Każda z książeczek to niezależna całość dotycząca jednego zagadnienia, ale wspaniale jest móc przeczytać je wszystkie.


   I tak mamy "Wierszyki od stóp do głów" o ludzkim ciele. Znajdziecie tu wierszyk o nosie, pępku, a nawet policzkach. Stark prowokuje i filozofuje. Pyta, ile się zmieści w naszej głowie, na czym byśmy siedzieli, gdybyśmy nie mieli pupy, jak pachną marzenia. To w tej części na włosy Cynamona narobił ptaszek. Jak już się pewnie domyślacie, najchętniej sięga po nią Juju.

Kupka!

To palec mój - ty przystaw swój!
Dotknęły się opuszki.

Lecz twoje policzki okrąglejsze jeszcze,
Gdy nadmuchujesz balonik powietrzem!


     W następnej części - "Wierszyki na okrągły rok" - Cynamon i Trusia wyruszają na poszukiwania lata. Kolejne wierszyki przeprowadzają nas przez jesień, zimę, wiosnę. Ulf Stark jak zwykle podchodzi do tematu nietypowo. Jesienią Cynamon i Trusia spotykają grzyby. Nadchodzącą zimę zwiastuje zmarznięty żuczek, dla którego budują ciepły szałas. A zimą słuchają śpiewu jeziora. Wraz z nadejściem wiosny mają mnóstwo pracy - muszą obudzić kwiaty, drzewa, ptaki, mrówki i zagonić je do kwitnięcia, zielenienia się, ćwierkania. Na szczęście Cynamon i Trusia na wędrówkę zabrali ze sobą bułki cynamonowe. Jak się domyślacie, to ulubiona część Janka. Z powodu tych bułeczek, które możemy przecież upiec w domu.

    Są jeszcze "Wierszyki o złości i radości". Najtrudniejsza część z trylogii. O uczuciach. Na szczęscie dzieki wierszykom Starka łatwiej uczucia nie tylko zrozumieć, ale przede wszystkim nazwać. To bardzo potrzebna książka. Zwłaszcza, że Cynamon i Trusia doświadczają nie tylko szczęścia. Poznają gniew, zazdrość, wstyd. Uczucia gwałtowne i głeboko ukryte. To książeczka przy której dużo rozmawiamy. Czytamy ją tylko z Jankiem, Julka jeszcze nie interesuje. Przyjdzie na niego czas.

Wszystkie części wydało wydawnictwo Zakamarki i na jego stronie możecie je kupić.

"Cynamon i Trusia. Wierszyki od stóp do głów", Ulf Stark, Charlotte Ramel, wyd. Zakamarki 2013
"Cynamon i Trusia. Wierszyki na okrągły rok", Ulf Stark, Charlotte Ramel, wyd. Zakamarki 2010
"Cynamon i Trusia. Wierszyki o złości i radości", Ulf Stark, Charlotte Ramel, wyd. Zakamarki 2013

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz